نیمه تاریک فناورى

نیمه تاریک فناورى

آرش جهانگیرى - کلیک:
بدون شک فناورى ب هصورت چشمگیرى دنیاى ما را بهتر کرده است. زندگى به کمک فناورى بسیار راح تتر است و درواقع باعث شده سطح بیشترى از جامعه جهانى از رفاه برخوردار باشند، اما همین دنیاى دیجیتالى مانند هر چیز دیگرى م ىتواند باعث اختلال هایى در زندگى ما شود؛ اختلا لهایى که گاهى به شکل بیمارى نمود پیدا م ىکند. در این مطلب شما را با 9 مورد از بیمارى هاى دنیاى دیجیتال که تا به حال به صورت رسمى ثبت شده آشنا مى کنیم تا با اطلاع از آنها سعى کنید درگیر آن نشوید.

1-نوموفوبیا
شایع ترین بیمارى دیجیتالى بین افراد دنیا نوموفوبیا است. افرادى که به این بیمارى دچار (Nomophobia) هستند در صورت دور ماندن از گوشى یا تبلت خود دچار استرس و سردرگمى مى شوند. نمود بیرونى این بیمارى،
رفتارهاى عصبى و کم طاقتى در این بیماران است. اگر در شرایطى قرار بگیرند که به شدت براى موبایل یا تبلت خود دلتنگ شوند، آن محیط را براى رسیدن به ابزار دیجیتال خود ترك مى کنند. تاکنون نزدیک به دو میلیون مورد از این بیمارى گزارش شده و با درمان هاى دوره اى دنبال برطرف کردن آن هستند.

2-سایبرسیکنس
شاید شما هم حالتى را که بیمارى سایبرسیکنس ایجاد مى کند، تجربه کرده باشید. (Cybersickness) زمانى که مدت زیادى با یک دستگاه دیجیتال کار مى کنید ممکن است دچار حالت تهوع و سرگیجه شوید. این حالت همان چیزى است که به سایبرسیکنس معروف است. براى بعضى از کاربران این مساله بسیار حاد است و حتى زمان هاى خیلى کوتاه هم باعث به وجود آمدن چنین حالتى مى شود.
استفاده از واقعیت افزوده، یکى از اصلى ترین عامل هاى این بیمارى است. وجه ترسناك قضیه این است که تاکنون یک نفر بعد از دو ساعت بازى با واقعیت افزوده دچار

3-سندرم زنگ تلفن
تا به حال برایتان پیش آمده که بى خود و بى جهت حس کنید صداى ویبره گوشى آمده یا حتى لرزش آن را حس کنید؟ اگر این طور است تبریک مى گویم شما به سندرم زنگ تلفن دچار شده اید! این سندرم هم یکى از شایع ترین اختلالات به وجود آمده از ابزارهاى دیجیتال است. شما با ابتلا به این سندرم به صورت تمام وقت فکر مى کنید گوشىشما در حال زنگ زدن است. حتى زمانى که گوشى فرد دیگرى زنگ مى خورد یا ویبره مى زند، کسانى که دچار این سندرم هستند استرس مى گیرند و رفتارهاى هیجانى از خود نشان مى دهند.

4-افسردگى شبک ههاى اجتماعى
فرض کنید فعالیت دوستان شما در شبکه هاى اجتماعى کم شود و کمتر از آنها خبردار شوید. چنین مساله اى در بعضى افراد باعث افسرگى مى شود و به شکل یک بیمارى نمود پیدا مى کند. این افسردگى که همراه با حس تنهایى است باعث مى شود فرد سرخورده شده و حتى از جمع هاى اجتماعى نیز گریزان باشد. در واقع شبکه هاى اجتماعى جاى زندگى واقعى افراد را مى گیرند، درحالى که نمى توانند روابط اجتماعى واقعى را جایگزین آن کنند.

5-اعتیاد به اینترنت
بیمارانى که اعتیاد به اینترنت دارند نمى توانند مدت طولانى بدون اینترنت سر کنند، این دسته از بیماران حتى در حرکت نیز نمى خواهند دست از استفاده از اینترنت بردارند. بسیارى از بیماران حتى موارد عجیبى را تجربه خواهند کرد.
براى نمونه ممکن است یک معتاد به اینترنت آهنگى را روى پخش کننده موسیقى خود داشته باشد، ولى ترجیح دهد همان آهنگ را از مرکز پخش آنلاین شبکه گوش دهد.

6-تاثیر گوگلى
اگر فکر مى کنید گوگل کمک مى کند آدم باهوش ترى به حساب بیایید، سخت در اشتباه هستید، چراکه استفاده بیش از حد از گوگل باعث مى شود شما از حافظه خود استفاده نکنید و براى به یادآوردن هر چیز ساده اى دست به دامن گوگل شوید. این بیمارى که عمر کوتاهى دارد و از سال 2018 به صورت رسمى شناخته شده است حتى مى تواند در بلندمدت باعث افزایش احتمال آلزایمر شود، چراکه وقتى شما هیچ اصرارى به استفاده از حافظه خود نکنید سلول هاى خاکسترى مغز شما تنبل شده و عمرشان کم شود. البته دچار این سوءتفاهم نشوید که استفاده از گوگل کار بدى است، زیرا پیدا کردن منابع براى سوال هاى شما باعث مى شود دچار مشکلات بزرگترى نشوید.

7-خود بیمار بینى
چرا رنگت » : فرض کنید یک نفر هر روز به شما بگوید زرد شده است؟ چرا مریض به نظر مى آیى؟ چرا سرفه مى کنى؟ حتما بیمارى تنفسى دارى. پایت درد مى کند؟ نتیجه دوستى با چنین آدمى «. حتما مشکل مفاصل دارى این است که تمام وقت احساس بیمار بودن مى کنید. این دقیقا همان کارى است که گوگل و جست وجوى عوامل بیمارى در اینترنت با شما مى کند. در واقع بمباران اطلاعاتى توسط اینترنت باعث مى شود شما بعد از هر علائمى بدترین حالت ممکن را در نظر بگیرید و احساس کنید دچار بیمارى سختى شده اید. این مساله باعث مى شود با تلقین بیمارى به خود دچار ضعف شوید و احساس بیمارى کنید. این پدیده مى تواند موجب به هم ریختن مکانیزم عادى و عملکرد معمولى بدن شود و همین امر نیز مى تواند از نظر روحى و جسمانى خطرناك باشد. شاید خنده دار باشد اما کسانى هستند که با همین خود بیمار پندارى مدت ها مهمان تخت بیمارستان شده اند.

8-تونل کارپال
سندرم تونل کارپال عمر بیشترى نسبت به دیگر بیمارى هاى این فهرست دارد، چراکه بیشتر مربوط به کار با ماوس و کیبورد مى شود تا استفاده از گوشى همراه. خاستگاه این بیمارى مچ دست و انگشتان است. وقتى زمان زیادى یک جسم را در دست خود نگه مى دارید، دچار گزگز و درد این قسمت از بدن خود مى شوید. معمولا با کمى نرمش دادن و استفاده از وسایل مناسب مى توان از درد ناشى از سندرم تونل کارپال خلاص شد، اما زمانى که این بیمارى پیشرفت کند درد آن به حدى است که شما را از کار کردن با دستتان باز مى دارد. نوازنده ها و مکانیک ها که ساعت هاى زیادى با یک ابزار مشخص کار مى کنند و مدت طولانى جسمى را در دست نگه مى دارند نیز با این بیمارى سروکار دارند.

9-خودآزارى در شبکه هاى اجتماعى
خیلى طبیعى است که شما از مسائلى بدتان بیاید و حتى شما را آزار دهد، تا اینجاى کار رفتار شما به عنوان یک انسان کاملا طبیعى است، اما دسترسى آسان به اطلاعات در شبکه هاى اجتماعى باعث مى شود شما بیشتر در معرض مسائل ناخوشایند قرار بگیرید. اختلال روانى که در بعضى افراد مشاهده شده این است که فرد با وجود این که مى داند چه مسائلى باعث آزار و ناراحتى او مى شود، باز هم در شبکه هاى اجتماعى آنها را دنبال مى کند و خود را آگاهانه عذاب مى دهد. این اختلال که نوعى مازوخیسم یا همان خودآزارى است باعث م ىشود فرد با وجود ناراحتى هایى که براى خود به وجود مى آورد، نتواند دست از آزار خود در شبکه هاى اجتماعى بردارد.


بدون دیدگاه

ثبت نظر