پوشش اسلامی

خداوند متعال درقرآن مجید می فرماید:  ای پیامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنه بگو پوشش سر خود را بلند گیرند (تا تمام بدنشان را بپوشاند). این برای آن است که (به عفت) شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند. (سوره احزاب آیه ۵۹).

چند نکته درباره حجاب و پوشش:

۱. یکی از واجبات ضروری دین حجاب است که بی اعتنایی به آن گناه است و زن به خاطر ارزش و کرامتی که دارد باید محفوظ بماند و در بازار سوداگران شهوت که نقاب مهربانی و عشق به چهره دارند خود را به بهای چند پیامک و نگاه و لبخند نفروشد.

۲ برزن واجب است موی سرو بدن و پا را از مرد نامحرم چه فامیل و چه غیرفامیل بپوشاند، آنچه که از پوشش بانوان در مقابل نامحرم استثنا شده گردی صورت و دستها تا مچ است نپوشاندن دست و صورت در صورتی جایز است که زینت و آرایش نداشته و مفسده ای نداشته باشد مثلا خودش یا دیگران به گناه نیفتند.(مشهور مخالف : بنابراحتیاط مستحب بدن و موی خود را از نابالغ بپوشانند. آیات عظام: مکارم شیرازی، شبیری زنجانی، خوئی (ره)

۳ رعایت حجاب و پوشش دربرابر نامحرم واجب است و تفاوتی میان فامیل یا غیر فامیل یا نزد پزشک نیست و همچنین تفاوتی میان مکان های زیارتی و مجالس عروسی یا عزاداری نمی باشد. (مشهور مراجع مساله ۲۴۳۳؛ صرفا جهت اطلاع: خوئی، تبریزی، گلپایگانی، صافی : حتی پوشاندن صورت و دست ها تا مچ را لازم می دانند به فتوی یا بنابراحتیاط: اجوبه س ۱۲۲۱؛ برداشت از العروه الوثقی، النکاح م ۳۱: التحریر)

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران پرج