آموزش ساخت صفحه تیله بازی – خلاقیت با وسایل دور ریختنی

آموزش ساخت صفحه تیله بازی – تیله یا تشله یا گوله توپ توپُر کوچکی از جنس شیشه است که معمولاً داخل آن رگه‌های شیشهٔ رنگی قرار داده شده‌است. این توپ شیشه‌ای وسیلهٔ بازی «تشر» یا تیله‌بازی است.

 

 

تیله‌بازی (که در افغانستان گولّه بازی و در خراسان توشله‌بازی همچنین در خوزستان به‌ویژه اهواز فِنگ بازی یا گلوله بازی گفته می‌شود) یا تشیره یک بازی تفریحی با گوی‌های شیشه‌ای است که باید با غلتاندن و زدن گوی‌های شیشه‌ای (تیله) به هم و حرکت دادنشان آن‌ها را از محدوده خاصی خارج کرد.[آموزش ساخت صفحه تیله بازی – خلاقیت با وسایل دور ریختنی]

 

 

این بازی که معمولاً به صورت دو نفره انجام می‌شود همانند بازی پاسور دارای بازی‌های مختلفی است؛ ولی اصلی‌ترین بازی آن که مردم بیشتر آن را می‌شناسند «کل» است.

 

البته این هم نامی است که در نقاط مختلف تفاوت دارد بازی به گونه‌ای است که برای شروع باید دو چاله کوچک به اندازه ۱۰ سانتی‌متر قطر و ۵ سانتی‌متر عمق داشته باد. دو نفر به صورت ایستاده بازی را شروع می‌کنند و انتخاب فرد آغازکننده به شکل‌های مختلف از جمله سنگ-کاغذ-قیچی یا تعیین قراری از قبل انجام می‌شود. البته در جاهایی این بازی به صورت چند نفره یا حتی به صورت تیمی اجرا می‌شد.

 

به زبان و گویش لری به آن گٌولو بازی می‌گویند و قدیم که شیشه‌ای آن نبود؛ با سنگ‌های تراشیده شد و گرد به قطرهای حدوداً (ا تا ۲٫۵ سانت) انجام می‌شد.

 

بعدها که شیشه‌ای آن در دسترس عموم قرار گرفت به دلیل ارزشی مادی که داشت با ردوبدل شد به صورت تهاتری آن توسط بازیکنان بدین صورت که بازیکن برنده می‌توانست تیله‌های مورد استفاده حریف را در بازی به نفع خود تصاحب کند. از بازی ای سرگرم‌کننده به نوعی قمار تبدیل شد.[آموزش ساخت صفحه تیله بازی – خلاقیت با وسایل دور ریختنی]

لینک دانلود ایران پرج

آموزش ساخت صفحه تیله بازی - خلاقیت با وسایل دور ریختنی
آموزش ساخت صفحه تیله بازی – خلاقیت با وسایل دور ریختنی

مرتبط با آموزش ساخت صفحه تیله بازی – خلاقیت با وسایل دور ریختنی:

ایران پرج مرجع فیلم های آموزشی، خلاقیت، هنری، عکس نوشته و …

مرجع فیلم های خلاقیت و کاردستی ایران پرج

مرجع عکس نوشته و کلمات قصار

ایران پرج در آپارات

کانال خلاقیت با وسایل دور ریختنی

مرجع پاسخنامه بازی های اندرویدی

مرجع بازی های اندرویدی

آموزش آشپزی

تست آنلاین روانشناسی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران پرج