آموزش ساخت بازی چرخ اجباری – خلاقیت با وسایل دور ریختنی

آموزش ساخت بازی چرخ اجباری – دستگاه چرخ آزمون اجباری ، یک سیستم منعطف برای تحقیقات مختلف بروی عملکردهای حرکتی حیوانات آزمایشگاهی ( رت یا موش سوری ) میباشد. از این دستگاه میتوان در تحقیقاتی که انجام تمرینات ورزشی با حداقل استرس وارده بر حیوان مد نظر است ، استفاده کرد.

چراکه برای وادار کردن حیوان به انجام تمرین دویدن ، هیچ گونه محرک غیر طبیعی مانند شوک اعمال نمیشود. و حیوان برای مقابله با عامل بر هم زدن تعادل ، ترجیح میدهد تا بدود. هر چرخ بصورت جداگانه ، از دستگاه جدا میشود ، تا به راحتی موش در آن جایگذاری شود همچنین موجب میشود تا تمییز کردن آنها به سهولت انجام پذیرد.[آموزش ساخت بازی چرخ اجباری – خلاقیت با وسایل دور ریختنی]

چَرخ ابزاری است گِرد که کاربردهای گوناگون دارد؛ ولی نخستین و مهم‌ترین کاربرد آن کاهش اصطکاک و تسهیل حرکت است. چرخ از مهم‌ترین اختراعات انسان است که در هزارهٔ چهارم پیش از میلاد در سرزمین باستانیِ سومر ساخته شد. .[آموزش ساخت بازی چرخ اجباری – خلاقیت با وسایل دور ریختنی]

 

 

مراحل خلاقیت مرتبط با آموزش ساخت بازی چرخ اجباری:

مرحله اول: حقیقت یابی

حقیقت یابی شامل گام‌های زیر است:

تعریف مسئله: در این مرحله فرد مسائلی را که باید حل کند شناسایی و انتخاب می‌کند.

آماده‌سازی: جمع‌آوری و گزینش داده‌های مربوط به موضوع که این داده‌ها شامل دانشی که از قبل در ذهن وجود داشته به علاوه دانش‌هایی است که جدیداً برای حل خلاق مسئله جمع‌آوری می‌کنیم.

نکته‌ای که در مورد جمع‌آوری داده‌ها باید مورد توجه قرار گیرد این است که جمع‌آوری اطلاعات در حجم زیاد و با شیوه‌ای نامناسب، باعث عدم رشد خلاقیت می‌شود.[آموزش ساخت بازی چرخ اجباری – خلاقیت با وسایل دور ریختنی]

جان لیتکس متخصص علوم تربیتی آمریکا گفته است «اطلاعات ممکن است قدرت تصور را خفه کند» به همین دلیل، روش صحیح جمع‌آوری داده‌ها باید مورد توجه قرار گیرد؛ لذا باید «به حقایق برجسته در زمینه مربوطه پرداخته و بعد شروع به تدبیر فرضیات ممکن کنیم سپس دوباره به مرحله ابتدایی برگشته و تمام حقایق موجود در آن زمینه را مورد بررسی قرار دهیم» (ریمون کیوی و لوک وان کامپنهود ۱۹۸۸).

 

مرحله دوم: پالایش

داده‌های جمع‌آوری شده نیاز به پالایش و طبقه‌بندی اساسی دارد تا اطلاعات سره از ناسره را از هم جدا کرده و میان اندیشه‌ها و مطالب مناسب و بیهوده تفکیک قائل شویم و آنهایی را که به درد نمی‌خورند در سطل زباله‌ای بزرگ بریزیم.

 

مرحله سوم: تجزیه و تحلیل

در این مرحله، فرد در عمق اطلاعات دریافتنی به کنکاش و جستجو می‌پردازد و مطابق با مسئله و هدفی که از حل مسئله دارد، از اطلاعات استفاده می‌کند. البته بخشی از این تلاش به صورت ناآگاهانه بوده و ذهن به طور ناخودآگاه به پردازش اطلاعات در ذهن می‌پردازد که به آن «دوره کمون» (والاس ۱۹۲۶) نیز گفته می‌شود.

 

مرحله چهارم: ایده‌یابی

در این مرحله، به کمک داشته‌های ذهنی که در مراحل اول تا سوم طی فرایندهای ویژه‌ای جمع‌آوری و پردازش شده‌اند، فرد شروع به تولید ایده‌های خلاقانه می‌کند که شامل گام‌های زیر است:

ایجاد ایده‌ها: تدبیر ایده‌های آزمایشی موقت به عنوان سرنخ‌های ممکن
پروراندن ایده‌ها: این مرحله با انتخاب مفیدترین ایده‌های حاصله و افزودن یا تغییر و ترکیب آنها که منجر به ایجاد ایده‌های جدیدتر و متکامل تر می‌شود انجام می‌پذیرد.[آموزش ساخت بازی چرخ اجباری – خلاقیت با وسایل دور ریختنی]

 

 

مرحله پنجم: راه حل یابی

این مرحله شامل دو گام زیر است:

ارزشیابی فرد: فرد از این طریق بهترین ایده‌های تولید شده را انتخاب می‌کند.
گزینش: انتخاب راه حل نهایی از میان ایده‌های گزینش شده و پیاده‌سازی آن.

 

 

مرحله ششم: دریافت بازخوردها
این مرحله، پس از پیاده‌سازی ایده‌هایی که در مرحله پنجم گزینش شد، صورت می‌گیرد. با گرفتن بازخورد مناسب ضعف‌ها و کاستی‌های ایده‌ها مورد بررسی قرار گرفته و با استفاده از تجربیات عملی، ایده‌ها متکامل تر و عملی تر می‌شوند.[آموزش ساخت بازی چرخ اجباری – خلاقیت با وسایل دور ریختنی]

طی این مراحل، در مرحله اول تا سوم فرد با استفاده از نیروی تعقل به جمع‌آوری اطلاعات و بازپروری آنها می‌پردازد. در مرحله چهارم که اوج تعامل قوه تفکر و تخیل است و باید آن را هنگامه بروز جوانه‌های خلاقیت در ذهن آدمی دانست، با استفاده از قدرت تصور و خیال پردازی و با کمک داده‌های پردازش یافته مراحل قبل، ذهن موفق به ابداع ایده‌های درخشان می‌شود.

در مرحله پنجم و ششم به کمک قوه داوری و قضاوت که خود از شئون تفکر است و پیشتر در مورد آن توضیح داده شد، بهترین و عملی‌ترین راه‌ها را انتخاب و با گرفتن بازخورد مناسب به کمک تفکر علت و معلولی و قضاوتی، یافته‌های ذهنی را به راه حل‌های عملی و کارامد تبدیل می‌کنیم. برخی دیگر بر اساس نظریه معرفت شناختی برای فرایند خلاقیت مراحل دیگری را بیان داشته‌اند.

 

لینک دانلود ایران پرج

آموزش ساخت بازی چرخ اجباری - خلاقیت با وسایل دور ریختنی
آموزش ساخت بازی چرخ اجباری – خلاقیت با وسایل دور ریختنی

مرتبط با آموزش ساخت بازی چرخ اجباری – خلاقیت با وسایل دور ریختنی:

ایران پرج مرجع فیلم های آموزشی، خلاقیت، هنری، عکس نوشته و …

مرجع فیلم های خلاقیت و کاردستی ایران پرج

مرجع عکس نوشته و کلمات قصار

ایران پرج در آپارات

کانال خلاقیت با وسایل دور ریختنی

مرجع پاسخنامه بازی های اندرویدی

مرجع بازی های اندرویدی

آموزش آشپزی

تست آنلاین روانشناسی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران پرج